profilex
 
 

 

 

 

SERWIS I DORADZTWO ODLEWNICZE

Gwarantujemy wsparcie techniczne i serwis zakupionych u nas urządzeń. Wraz z nimi otrzymują Państwo naszą wiedzę i doświadczenie. Także w dziedzinie odlewnictwa świadczymy fachową pomoc doradczą i techniczną. Dzięki zaawansowanemu technologicznie mikroskopowi elektronowemu dokonujemy precyzyjnej diagnostyki defektów odlewniczych, która jest podstawą ich eliminacji.

Przykładowy problem
Naprężenia spowodowane skurczem mogą być przyczyną pękań. Występuje przeważnie przy użyciu ligur silikonowych.
Po schłodzeniu tulei przekrój pęknięcia jest czysty(srebrzysty), wygląda na to, że pęknięcie nie jest uzależnione od sposobu ułożenia na choince.

Rozwiązanie problemu
Badając strukturę odlewu, widzimy że, pęknięcie jest po granicy ziaren. Jest ono spowodowane duzym skurczem pomiędzy metalem i gipsem, w trakcie chłodzenia tulei. Obecność pierwiastka o niskiej temperaturze topienia jakim jest silikon, powoduje że, wydzielający się na granicach ziaren silikon znacznie osłabia właściwości mechaniczne stopu, które nie są w stanie zapobiec naprężeniom. W konsekwencji dochodzi do pęknięć. Sugerujemy odlewać metal na najniższej z możliwych temperatur, zwiększając jednocześnie temperaturę tulei do co najmniej 650 °C, ponieważ powoduje to zmniejszenie skurczu metalu i reakcję gipsu. Zastosowanie drobnoziarnistej ligury typu G143 pozwala na uniknięcie powyższych problemów.